ďťż

UWAŻNA JOGA JAKO FORMA MEDYTACJI - warsztat wyjazdowy

sratatatajka portal

OŚRODEK ROZWOJU OSOBISTEGO I DUCHOWEGO „TU I TERAZ”
W NOWYM KAWKOWIE oraz STOWARZYSZENIE „U ŹRODŁA”
www.tuiteraz.eu www.u-zrodla.pl

zapraszają 6-11 września 2012 na warsztat

UWAŻNA JOGA JAKO FORMA MEDYTACJI
– REDUKCJA STRESU POPRZEZ CIAŁO NARZĘDZIAMI UWAŻNOŚĆI

PROWADZĄ: JULIA E. WAHL I MAGA KORBEL

Ćwicząc asany (pozycje jogiczne), wykonując pranayamę (ćwiczenia oddechowe), znajdujemy wewnętrzny spokój, kontakt ze sobą, świadomość naszych myśli i nawykowych zachowań. Możemy jakby stanąć z boku i obserwować, co dzieje się w naszym ciele i umyśle, dać sobie czas i przestrzeń na bycie.

Taka praca nie jest łatwa, bo jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłego pędzenia, planowania, działania i osiągania. Powoduje to, że nie mamy kontaktu ze sobą i żyjemy „jak we śnie“. Jesteśmy prawie całkowicie w głowach, bez kontaktu z ciałem i emocjami. Joga pomaga wrócić świadomością do ciała oraz do chwili obecnej, a asany dodatkowo utrzymują ciało w zdrowiu. Zdrowia fizycznego i psychicznego nie da się rozdzielić.

Plan zajęć:

8:30 – 10:00 Śniadanie
10:00 – 13:00 Praktyka
13:00 – 15:00 Obiad
15:00 – 18:00 Praktyka
18:00 – 19:00 Kolacja
19:00 – 20:00 Praktyka

Jon Kabat-Zinn tak pisze o praktyce asan w swej książce „Życie piękna katastrofa“:

„(...) Ćwiczymy jogę z tym samym nastawieniem, z jakim ćwiczymy medytację. Robimy to, nie siląc się i nie zmuszając do niczego. Ćwiczymy akceptację naszego ciała takim, jakie jest teraz, w kolejnych chwilach. Rozciągając sie, unosząc lub utrzymując równowagę, poznajemy granice naszego ciała i zachowujemy świadomość w każdej chwili. Jesteśmy dla siebie cierpliwi. Na przykład, kiedy ostrożnie docieramy do granicy naszych możliwości w rozciąganiu, ćwiczymy oddychanie na tej granicy, trwamy w kreatywnej przestrzeni między niestawianiem ciału żadnych wyzwań i popychaniem go do zbyt dużego wysiłku.
Jest to dalekie od większości ćwiczeń, zajęć z aerobiku czy nawet wielu kursów jogi, które skupiają się tylko na tym, co robi ciało. Przy takim podejściu zwykle największy nacisk kładzie się na postęp. Byle mocniej, mocniej, mocniej. Za mało uwagi poświęca się na tych zajęciach sztuce nicnierobienia i niesilenia się. Nikt nie mówi też o chwili teraźniejszej czy o umyśle. Na ćwiczeniach nastawionych wyłącznie na ciało mało dba się o sferę istnienia, która przy pracy nad ciałem jest równie ważna jak przy wszystkim innym. Oczywiście każdy samodzielnie może trafić na sferę istnienia, bo ona jest obecna przez cały czas. Ale o wiele trudniej ją znaleźć w atmosferze, która nie sprzyja takim przeżyciom. (...)
Nie jest łatwo samodzielnie odnaleźć tryb istnienia podczas ćwiczeń, zwłaszcza na zajęciach, które są mocno nastawione na robienie i na osiągnięcia. Co więcej, jest to tym trudniejsze, że także podczas ćwiczeń nasz umysł jest zwykle już pobudzony, reaguje i brak mu świadomości. (...)
Kiedy sfera istnienia jest aktywnie rozwijana podczas ćwiczeń takich jak joga, coś, co ludzie normalnie traktują jako »ćwiczenie«, staje się tak naprawdę medytacją. (...)”

Prowadzenie:
Maga Korbel - instruktorka jogi opierająca się na metodzie BKS Iyengar-a. Łączy technikę wykonywania asan z elemantami medytacji. Zwraca szczegółną uwagę na dbanie o siebie, akceptację oraz otwartość na to co przynosi obecna chwila. Trenerka MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction-redukcja stresu oparta na uważności) certyfikowana przez The Institute for Mindfulness-Based Approaches z siedzibą w Niemczech. Artystka, ukończyła grafikę na ASP w Krakowie.

Julia E. Wahl - pomysłodawca i współorganizator konferencji 1st Conference on Practical Application of Buddhism in Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice oraz pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mindfulness, założyciel i dyektor The Mind Institute, psycholog, psychoterapeuta, w trakcie szkolenia w podejściu self-compassion i Compasssion Focused Therapy , praktykuje w podejściu buddyzmu tybetańskiego; jej superwizorem jest Chris Germer. Ukończyła trening dla nauczycieli: MBSR in Mind-Body Medicine prowadzony przez J. Kabat-Zinna i Sakiego Santorelliego.

DATA: 6-11.IX 2012
PRZYJAZD: 6.IX.2012 (zajęcia zaczynaja się obiadem o godz. 13)
ZAKONCZENIE: 11.IX.2012 godz. 15
ORGANIZATOR: The Mind Institute
MIEJSCE: Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz”, Nowe
Kawkowo k. Olsztyna www.tuiteraz.eu
CENA: 800 zł oraz koszty pobytu i wyżywienia w Ośrodku
KONTAKT: www.tuiteraz.eu, kawkowo@tuiteraz.eu,
Jacek Towalski 0602219382, , biuro: 0662759576
Maja Wołosiewicz - Towalska 0606994366
UWAGA: ilość miejsc ograniczona do 14 osób, o przyjęciu na warsztat decyduje
kolejność zgłoszeń i wpłat zaliczek! Konieczna wpłata zaliczki w
wysokości 230 zł !
W przypadku rezygnacji z zajęć tydzień przed warsztatami zaliczka przepada bezzwrotnie!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • aniusiaczek.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 sratatatajka portal | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.